Zemřel autor téměř tří stovek trampských písní, Wabi Ryvola   Mladá fronta 8.3.95

Praha (Čtk, via) - Jiří Wabi Ryvola, autor několika písní, kterým se dostalo té největší pocty tím, ze zlidověly, už nic nenapíše. V úterý v Praze po těžké nemoci zemřel.

Trampskou klasikou jsou například skladby Dálka, Samota, Sedmnáct dnů, Tereza, Zvláštní znamení touha nebo Tak už mi má holka mává.

Kytarový samouk Wabi Ryvola se narodil v Kladně, kde vystudoval strojní průmyslovku. Učarovaly mu nahrávky Osvobozeného divadla a swing; od roku 1956 vystupoval v různých swingových kapelách. Spolu se svým o sedm let mladším bratrem Mirko Ryvolou, přezdívaným Miki, založil trampskou osadu Zlatý klíč a pro její sbor složil svou první píseň nazvanou Hejno vran.

Poté psal repertoár pro trampskou skupinu Hoboes, kterou vedl od roku 1963; přispíval do trampských tiskovin a do rubriky Táborový oheň v týdeníku Mladý svět. Šířil někdejší slávu trampské písně jednak sólově, jednak ve dvojici s bratrem Mikim, který se dokázal pružněji přizpůsobit modernějším trendům ve svém žánru.

Wabi Ryvola hrál na prvních ročnících festivalu Porta; v roce 1978 tu získal ocenění nejprestižnější - Zlatou portu. Některé jeho skladby se objevily na deskách, jako byly Písně dlouhých cest nebo výběry z Port roku 1982 a 1983. Až v roce 1990 mu vydal Supraphon autorské album nazvané Můj názor na věc.

Wabi Ryvola je autorem asi tří stovek písní a textů. Skládal melodické, snadno zapamatovatelné písně s výraznými refrény a zasněnou až posmutnělou atmosférou, v textech často užíval hovorového jazyka či slangu.

S bratrem Mikim sklízeli potlesk nejen na domácích festivalech folkové a trampské hudby, ale i v zahraničí.

Poslední rozloučení s Wabi Ryvolou, který by se 4. dubna dožil šedesáti let, se uskuteční příští středu od 16 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

Úvodní strana