Stopa vede dál   1988
Wabi

Když jedna sirka zapálí oheň a ten vzplane, pak lidé kolem, a trampové, lovci, středňáci, nebo oldboys, skrývající pleš pod stetsonem, dychtivě hledí do plamenů, neboť oheň je největší divadlo, neboť oheň je to nejpřirozenější co lze v současné době nalézti.

Přirozenost je to, co sluší obyvatelstvu. Přirozenost je to, co halí hábity člověčí humanity i lidi, který znám, lidí, s kterými jsem se v životě setkal nesčetněkrát a doufám, že párkrát s nima ještě budu pozorovat poslední žhavej uhlík, ladit kytaru, abych si s nimi zazpíval (velmi špatné a s nápovědou) nějakou svoji písničku.

Tahle STOPA! Když se podívám na ty první Lucerny v šedesátejch letech, na ty dychtivý tváře, mladý až k neuvěřeni, nechce se věřit, že nás to pár opravdu vydrželo vlastně celej život na prknech i na trávě zpívat pro radost kamarádům i sobě. STOPA to vydržela vlastně jako jediný trampský sbor celý ty desítky let!

Že zpívají moje písničky, za to si jich obzvláště vážím, protože oni si je dokonce pamatují! A hlavně - zpívají je tak, jak jsem je myslel, jako prostou výpověď o malém kousku života. Snad neprozradím žádné velké tajemství, když řeknu, že se velmi těším, až mi zazpívají starý dobrý Tennessee waltz, na který jsem Stopákům udělal text Potlach s Černou dámou a který by velmi rádi zpívali Příbojáci ve Vancouveru.

Kde my jsme se všude neviděli! Tuhle jsem si zapsal do mapy republiky všechny cesty v minulém roce a ta mapa byla počmáraná jak od dítěte ze školky. Na polovině těch míst jsem klukům zalamoval palec (proto mně taky berou křeče do ruky při hře) a když byla možnost (čím dál tím měně), vypili jsme spolu veselý kalíšek a pokecali o tom, kde příště, co rodiny, kde sehnat trsátka.

Heleďte, Vy Stopáci, nechte už toho! Kdo to má porád poslouchat, ty Vaše dokonalý čtyřhlasy, dynamicky odstíněné pasáže a mráz po zádech vyvolávající chorály! Jděte do svých budek trampáren a věnujte se chovu králíků, výchově dětí a psaní pamětí! Nechte už konečně (Sic!) zpívat taky někoho jinýho, koneckonců zpěváků a zpěvaček, kteří mají své generaci co říci, je zaplaťpámbu v týhle zemi přehršel! Nebo hršel?

Já Vám přeju, kluci, hodně výdrže (protože vím, zač je toho loket), perfektní toleranci (kterou snad ještě trampové nevyřadili ze slovníku), stabilnější situaci v kultuře a hodně dalších úspěchů na prknech, na trávě i v budkách trampárnách! Ahoj,

Váš souputník a skoro i záviditel.

Úvodní strana