T.O. Novej den: Putýnka - díl druhý "Hobousárny"   prosinec 1984

Někdy kolem roku 1956 vzniká v Čechách (a jen málokdo ví, kde přesněji) osada Zlatý klíč. A skutečně z celých Čech se sjíždějí na osadní camp Fort Hazard postavy divnejch tvarů a vůní, s červenými barety a domovenkou T.O. Zlatý klíč. Postavy vytvářející si svůj zvláštní a pro mnohé nepochopitelný svět, postavy se smyslem pro kamarádství, přírodu, hazardní hry, lecjakou ptákovinu i kumšt.

Nejdřív povídky, básně, grafika a pak přišla i píseň. V roce 1960 zazněla ta první – Hejno vran. A osadníci tak začali zpívat svoje sny.

Autorskou kuchyni ovládli bratři Ryvolové – Jiří (1935) a Miroslav (1942), i když je jejich spolupráce velmi vzácná. Řada jejich písní vešla do obecného povědomí, takže mnozí ani neví, kdo je autorem. A řada jejich písní je pěkně dlouhá – čítá na tři sta exemplářů. Okruh námětů je široký, od romantických, tuláckých a trampských písní po balady a parodie, písně o láskách i malérech, vyprávění o skutečných událostech. Jsou mezi nimi příběhy všedního dne jako poetické texty o cestách a líčení dob, kdy ohnivý oř byl ještě skutečně ohnivý. Dynamické a drsné písně Wabiho se překvapivě střídají s lyrickými, Mikiho tvorba je zamyšlenější a poetičtější. Po hudební stránce jsou jejich písně plné nápadů. S neotřelými harmonickými postupy a neotřelým rytmem.

Roku 1965 se datuje vznik skupiny Hoboes, skupiny s velmi proměnlivým složením, které však má jiné příčiny, než zpravidla bývá zvykem. Jednotlivé členy nerozdělují "profesionální" neshody, a tak se v sestavě Hoboes objevuje ten, kdo má zrovna možnost a má chuť si zahrát. Hraje se výhradně na akustické nástroje. V poslední době nejčastěji ve složení Jiří Wabi Ryvola (doprovodná kytara, zpěv), Miroslav Miki Ryvola (sólo kytara, zpěv), Jindřich Pedro Pitra (basa), Jarka Vrbová (zpěv) a Marcela Koťátková (zpěv). Ale v průběhu let s Hoboes hráli Míra Navara, Kapitán Kid, Hana Bandita Homolková, Václav Měch Emingr, Honza Krisťák Čapek, Bohouš Sýkora a další.

Pro jejich písně se vžil název "hobousárny". Snad proto, že jsou to písně krásné a mezi trampským lidem značně oblíbené, je jejich zpěvníků citelný nedostatek. A pokud se nějaký objeví, zmizí přímo před očima. A tak bychom chtěli touto troškou přispět do mlýna.

Úvodní strana