CD Poslední defilé   Presston 1995
Tony Linhart

Nechte si ty kecy!

Jako bych slyšel Wabi Ryvolu, kterak mi laje z nebeských dálek. Přesto tvrdošíjně začínám psát znovu a znovu a v duchu se nedávno zemřelému klasiku trampských písní omlouvám. Hora zmačkaných papírů, plná nedotažených myšlenek kolem mě narůstá a já se sám sobě snažím vysvětlit, že tenhle neopakovatelný výběr unikátních nahrávek, je třeba doprovodit, alespoň několika slovy.

Všechny nahrávky byly totiž pořízeny v soukromí a na slezinách mezi kamarády, při různých příležitostech. Prostě tam, kde se Wabi rád pohyboval a kam bytostně patřil i když si občas šťavnatě zanadával. Rozdíl od doposud známých studiových nahrávek je více než patrný. Tady Wabi opravdu žije a dokáže své posluchače dostat do té podivuhodné a zvláštní atmosféry, kterou jsme tak rádi spolu s ním prožívali. Různá zaškobrtnutí v textu a známá nedisciplinovanost interpreta tady patří k věci a dokonce vám nebude vadit ani to, že nahrávky pořídili kamarádi - nadšenci na přístroje všelijakých kvalit, jen ne profesionálních.

Dlouho jsme kupříkladu váhali se zařazením písně "Noci" pro její technickou kvalitu. Pak jsme si, ale řekli, že bychom vás mohli ochudit o jednu z nejzajímavějších písní, které kdy Wabi napsal. A tak mají "Noci" své místo na albu a vy při přehrávání vedlejší pocit, že vašemu přístroji nějak zhrubl hlas. Přesto se vám slova písně budou vracet jako děj skvělého filmu, který jste si oblíbili.

Díky kamarádům z osady "Paběrky" jmenovitě Fredovi, Malé Saše, Šamanovi, Šlahounovi a Petříkovi, kteří ochotně zapůjčili své soukromé nahrávky, si opět jako zázrakem, můžete posedět při písničkách Wabi Ryvoly a spolu s ním se opět zatoulat do jeho neobyčejného světa. Za nezištnou pomoc při sestavování alba patří naše poděkování i kamarádu "Mírovi" z osady "Cejch" a kamarádům "Strunce" a "Vokounovi" z Plzně.

To co pro předválečnou generaci trampů znamenal Jarka Mottl, to pro nás pozdější znamená "Wabi Ryvola". Přejme mu pohodu a dostatek pěnivého moku v nebeském campu. Tam nahoře je modrá obloha určité modřejší, trampové zelenější a pivo pěnivější. A když ne, tak lidé s tím "zvláštním znamením", kterým byl poznamenán i Wabi Ryvola, se vždycky nějak protlučou.

 Úvodní strana