Wabi Ryvola ožívá v poselství brněnských trampů   Mladá fronta 3.3.98
Helena Bretfeldová

Šedivej faun s džínovou čepicí jak trefně pojmenoval svého bratra Miki Ryvola - odešel před dvěma lety a přestože patří k trampským legendám, jeho albový profil na CD nosiči mu vychází až jako posmrtná vzpomínka.

Více než cokoli jiného, dokonce víc než jeho vlastní písničky, to vypovídá o jeho osobnosti. Vždy povznesené nad publicitu a pohrdající většinou hmotných statků - k naší škodě ovšem i notovými zápisy a nahrávkami trampských hitů. Skládal je samozřejmě, neupoceně, vycházely přesvědčivě z jeho zážitků i nezdolné fantazie. Velká většina dnešních trampských písničkářů ho v lepším případě ctí jako vzor, v horším případě vykrádá.

Deska Poselství je vlastně symbolickým holdem, dárečkem pro pamětníky nejslavnějších časů Hoboes, Wabiho slavné vandrovní a písničkářské party i zlatých trampských let sedmdesátých. Pomyslný zpěvník více než tří stovek Wabiho písniček probrali jedni z povolaných - brněnští Pavel Číča Jelínek a Petr Pedro Šnévajs - a pro své kapely Karabinu a T.E.Band jich několik vybrali a upravili. Nesahali (snad s výjimkou Rezavých šínů a Kouřovejch signálů) pro ty nejpopulárnější. Přesto je šestnáctka vyvolených zdařilým pomníčkem zcela bez ironie.

Pětici nahrála Karabina, deset dalších T.E. Band, lidovku s Wabiho textem Vrť se, holka pak vydařeně obě kapely dohromady - bez pochyb špičky svého žánru, což dokázaly na vyprodaném křtu. Přestože se obě brněnská sdružení k odkazu Wabiho Ryvoly postavila s úctou a citem a jejich přístup zachovává melodiím ryvolovskou atmosféru, jednoznačně nejsilnějšími místy albové novinky jsou čtyři písničky v autentické interpretaci svého autora - Ranní příboj, Dvojí tvář, Dlouhý týden a Večerní okno. Wabiho charisma přetrvává do značné míry i v nedokonalém zvukovém záznamu, což potěší nejen ty, kdo ho znali, ale i příští trampské generace.

Úvodní strana