Wabi a Miki: O Hobousárnách   sborník "Písně divnejch ptáků"
Miki

Ať se nám to líbí nebo ne, jsme - jak se alespoň tvrdí v těžkých teoretických foliantech Mildy Langera, Jiřího či Mirka Černého - tvůrci písní, které vlivem času a vlivem jednoduché formy téměř zlidověly. Muzikologové a docenti věd trampských písní nás označují za tvůrce pochybného hudebního žánru, který se zove "hobousárna" (což mimochodem někteří neuctiví brdští kamarádi chybně překládají jako "ryvoloviny"s výrazným akcentem na druhou část slova!) a všichni dohromady s potlačovaným chechotem očekávají naši reakci. Tedy aby bylo jasno: náš postoj k těmto pokusům o definici námi produkovaného žánru je dán tím, že jestliže může mít Pasteur svoji pasteurizaci, Pavlov svoje reflexy a vezmeme-li v úvahu blízký vědní obor Leyden svoji láhev, proč by Wabi a Miki nemohli mít svoje ryvoloviny, že ano.

Hobousárny, nebo chcete-li "ryvoloviny" vznikají již dlouho, až nepříjemně dlouho, jak si často posteskneme. Někdy v roce 1958 to byly první a podle všech předpokladů ani ty dnešní nejsou poslední, stále je o čem zpívat a jak krásně říká klasik "o čem skládat". Někde v dáli na začátku stál pokus vyjádřit pocity trampa z roku 1958. Dneska víme, že pocity se moc nemění - a to je nejenom radost, ale i malá výhra v boji s Časem.

Jak tedy vlastně produkovat hobousárny?

Především s chutí a radostí. Bez zbytečných starostí s překomplikovanou harmonií a monstrózními akordovými skupenstvími, která s ďábelskou rozkoší předepisujeme do svých partů (a sami nezahrajeme). Jak praví odborník na slovo vzatý, přítel Kapitán Kid: "Člověk, který si do písně předepíše B/13/7 maj 9 je zvrhlík a nemrava."

Dále - pozorný interpret našich písní jistě již dávno objevil rozkošnou univerzálnost skladeb, zejména co se týče textů. Gigantické a nekonečné improvizační schopnosti Hoboes projevující se zejména v tvorbě nových textů přímo na jevišti, by se měly stát mocným improvizačním zdrojem pro všechny kamarády, kteří se odhodlají hobousárny produkovat. Naše písně jsou otevřené pro každého, kdo je má rád a je si vědom toho, že milovaného je třeba neustále zdokonalovat.

Nakonec snad k instrumentální stránce hobousáren. Zde snad není třeba rad - my sami jsme svědky u nás na osadě, tedy v líhni těchto chorálů - jak líbezně, neotřele a nově se nese krajem kupříkladu Hejno vran, doprovázené bitím do barelů, houslemi o jedné struně, mandolinou a v refrénech zpestřované vytím motorových pil. Už dávno jsme moudře opustili mladické sny o šelestu nočního vánku, hejnech španělských kytar a lahodných čtyřhlasech dojatých kamarádů. Hobousárna je píseň drsná a reálná, i když se občas zasní. K našim písním zdarma poskytujeme jednoduchou radu či návod písně, které jsou opatřeny akordy, buďtež doprovázeny kytarou. Písně bez akordů čímkoliv.

A úplně nakonec? Naše písničky nám přinesly a stále přinášejí hromadu hezkých chvil. Už jenom to by nám stačilo. To, že je máte rádi vy, je pro nás velká pocta a radost, kamarádi. Dík.

Úvodní strana