Milý Wabi Ryvolo,... (úvod k Létu v šedejch kopcích)   
Kapitán Kid

...jak je to dávno, co jsme se poprvé viděli kdesi v Ženskejch domovech na Smíchově, kam mě dopravil Krisťák, abych byl svědkem zkoušky ohromujícího tělesa jménem Zlátý klíč. Jak dávno je tomu, co jsme se poprvé vypravili z Černé Nisy na Island? Prohlásil jsi tenkrát, že má wagnerovskou atmosféru a možná, že je škoda oné plánované a nikdy nesvedené bitvy u Tanvaldu, kde se mělo rozhodnout, zda Říši tří sluncí povládne Valkýra I. /Drsná/, královna islandská, nebo Mirko I, král Pohádkového ptačího království...

V propadlišti dějin jsou i naše literární začátky,kdy jsme obesílali redakce různých plátků svými ptákovinami - a nebyli jsme to tenkrát jen my dva. Jak zapomenout na Mikiho, Vendiho a další?

Zatímco ty ses nikdy nevzdálil od trampské základny, dosahuje přitom výšin horroru i SF, pustil jsem se do Zápisků z Garthu, jejichž první verzi jsem za jedné strašidelné noci na jeden zátah přečet Tvýmu bráchovi, abychom pak my dva došli k názoru, že není nad sport a dopováni nějakým tím panákem vodky jsme uspořádali utkáni století, v němž nebylo vítěze, neboť jsme si před startem na temné noční závodní dráze předem neřekli, jak daleko je cíl...

Teď sedím nad Tvými povídkami a mám napsat předmluvu.

Jak?

Se zasvěceným pohledem profesionála? Nebo s trampským Umí, které odpouští, bere v ochranu, nediferencuje a nehledá blechy? Když Tvoje psaní poletuje kdesi na březích Tvé duše pod sluncem zimomřivým? Snad bych mohl říct, že druhá či, třetí verze toho či onoho z Tvého šuplíku by měla šanci tu nebo onde. Jenže jak hledat druhou verzi mezi siluetama hor a stromů? Je možné vzít takovej všední den, seškrtat ho a vypulírovat - a žit ho znova? Tenkrát jsme taky běželi i když jsme neměli tušení, kde běh skonči.

Copak má smysl se vracet?

Tvoje povídky jsou bezprostřední vyprávění skutečných událostí, které si autor vymyslel: "Z rozhlasova přijímače na mém stole vypadl skřet zvící hrachu a děl: Inteligence."

Tak ho, milý Wabi Ryvolo, pozdravuj.

Úvodní strana