Memorial Wabiho Ryvoly v Karlíně      FolkTime  5.1.2001
Drak

"Ahoj Wabi, ačkoli Tě málokdo z nás poznal osobně, přesto jsme se rozhodli na Tebe zavzpomínat a oslavit tak ukázkami z Tvé prózy a dalším jiným čtením o Tobě Tvé 66. narozeniny..." (ze zvadla na Memoriál Wabiho Ryvoly)

Tímto souvětím, jenž napsal šéfredaktor Folk-timu a kapelník Magisonu Vláďa "Šaolín" Konopas, by se dal stručně popsat charakter vzpomínkového koncertu na Jirku "Wabi" Ryvolu. Ten se konal ve čtvrtek 12. dubna 2001 v DDM "Karlínské spektrum" na Karlínském náměstí v Praze 8. Na Wabiho si přišli zavzpomínat nejen kamarádi, co ho znali. Dorazili i ti, kteří neměli to štěstí ho potkat, ale jeho dílo a filosofie je natolik oslovila, že se s ní ztotožňují. Jeho nedožité 66. narozeniny přišli "připomenout" i kluci z Magisonu a borci z brněnského T. E. Bandu. (Chtěl jsem napsat "oslavit", ale jak lze "slavit" nedožité narozeniny Člověka, kterého už nikdy neuvidíme a který nám už nic nezazpívá a neřekne!!! Wabiho jsem sice nestihl osobně poznat, ale v mém srdci přesto žije. Dost mne ovlivnil svými názory z písňových textů, úvah a básní. Je to hrozné, jak ten čas utíká!!!)

Memoriál Wabiho Ryvoly začal pražský Magison písničkou "Někam, kde je hezky". Text napsal Stanislav "Houla" Zárybnický a původně ji zhudebnil Wabi Ryvola. Zápis melodie se však nedochoval. Podruhé ji zhudebnil Šaolín.

Poté promluvil kamarád Jiří "Carmen" Lipka, který všechny přivítal a sdělil, proč se vlastně koncert koná. Následovala produkce autorských písní Magisonu, prošpikovaná čtením životopisu Wabiho Ryvoly a jeho povídek a úvah. Zazněly například povídky "Blamage", "Ahoj, kamarádi", "Nádraží Praha-Střed" a další. O kvalitní přednes se postarali Karel "Cimbura" Vidimský, Jeroným "Jerry" Lešner a Tomáš "Coudy" Janoušek.

Magison měl takový úspěch, že musel přidat song "Já se jako hobo narodil". Zvláště exceloval jazz-bluesový sólový kytarista Honza "Andělín" Frühwirt, kterého si se zájmem poslechli i kluci z T. E.Bandu. Pochvalně pokyvovali hlavou.

Po zhruba čtvrthodinové přestávce se pokračovalo dál. Kamarád Milan "Belmondo" Plch přečetl výbornou Wabiho povídku "Stovka". Byla skvělá a lidem v sálu se očividně líbila. Zazněl i upřímný smích. Slyšel jsem ji poprvé.

Po povídce následoval hudební maratón vynikajícího brněnského T. E. Bandu. Jejich produkce byla rozdělena na dvě části - na písně od Wabiho Ryvoly a vlastní swingové hity. Z Wabiho songů zazněly například: "Heny", "Hrozny hněvu", "Poslední mindrák" či "Rezavý šíny". Z vlastní tvorby to byly například songy: "Chladný klíč", "Karabina", "Trampská lidová" či "Krásní a skvělí". Nechyběla ani převzatá píseň "Poslední noc" od zesnulého brněnského trampského klasika Vladimíra "Rolfa" Staňka. Ta dala název i druhému (a zatím poslednímu) "nosiči" této brněnské kapely.

Hudební produkce T.E.Bandu byla "prošpikována" historkami s hlavní postavou Wabiho Ryvoly. Nejvíce se mi líbily zážitky z natáčení CD "Vandr do padesátejch". Zajímavá byla i historka z potlachu, kde se mělo péct prase, které pořadatelům uteklo a "chytil" ho Wabi Ryvola. Smál se celý přeplněný sál. T. E.Band byl tak skvělý, že musel přidávat. Potěšil mne přídavek "Sladká Jiřina".

Na závěr se na pódiu sešli muzikanti z obou kapel, aby společně zahráli Wabiho evergreen "Vodjíždím". A zpíval si s nimi i celý sál!!! Byla to důstojná vzpomínka na Jiřího "Wabi" Ryvolu, od jehož nedobrovolného odchodu z tohoto světa uplynulo již dlouhých šest let!!! Jestli nás tam u "nebeskýho báru" Wabi slyšel, byl určitě spokojen!!! Určitě by se mu koncert líbil.

Úvodní strana