Ediční poznámka k Létu v šedejch kopcích   
Vokoun a Strunka T.O.Suché studánky, T.S.Hledači

Počátky Wabiho novinářské a literární tvorby najdeme v letech 1964-65 na stránkách časopisu Krásy domova a v magazínu MS Šest strun v údolí. Prvním obdobím otiskování Wabiho povídek je doba existence oficiálních trampských časopisů - v té době Wabi publikuje v Campu, Trailu, Pacifik expresu, Jižní stezce a Trampu. Knižního vydání se dočkaly v r,1969 dvě povídky v knize POTLACH, sestavené Honzou Vyčítalem pro nakladatelství Kruh v Hradci Králové. V roce 1971 mělo nakladatelství Puls Ostrava vydat knihu Wabiho povídek Podivnej weekend s ilustracemi Jardy Weigela, k tomu bohužel už nedošlo a ve stejné době byly zrušeny i trampské časopisy. Wabiho povídky se pak objevily až po pěti letech v neoficiálních strojopisných trampských plátcích Dým, Řádky, Totem a OTA /Orbis Trampus Aktualis/ v letech 1974-80. Po zániku těchto plátků nastala opět pětiletá odmlka a poté povídky začaly znovu vycházet v trampských časopisech Tam-Tam, Šmatlavú stopú, Camp,.Letokruhy, Týřovský Herold a Toulavec /1985-89/. Všechny Wabiho povídky byly sestaveny do dvou sborníků. První sborník PODIVNEJ WEEKEND vyšel o vánocích 1987 tak, jak byl připraven pro nakladatelství Puls. Pouze místo Jardy Weigela ilustrace nakreslil Martin Beneš z další generace osadníků T.O.Zlatý klíč. Úvod napsal Fedor-Ňuf Skotal. Druhý sborník, a názvem "Léto v šedejch kopcích" vychází o vánocích 1989 a shrnuje ostatní Wabiho povídky. Úvod napsal Kapitán Kid a ilustroval opět Martin z T.O.Z.K..

V tomto svazku, stejně jako v knize povídek "Podivnej weekend" jsou shrnuty povídky, které vznikaly jako zápis jedinečného okamžiku před dvaceti lety. Mnohé z nich, bohužel, vytržením z dobového kontextu, jeden rozměr ztratily, jiné jsou ale dnes aktuálnější víc, než v době vzniku. Je škoda těch dvaceti let. Kdyby byly naplněny literární prací, měli bychom teď v rukou literaturu vyzrálého autora.

 

K sestavení tohoto doslovu bylo použito úvodu sborníku 250 Wabiho písní "Co všechno vítr svál" /1984/, úvodu ke sborníku Wabiho povídek "Podivnej weekend" /1987/ a Shortyho recenzí těchto sborníků otištěných v trampských časopisech Šmatlavú stopú č. 8/87 a Tam-Tam č.1/89.

Úvodní strana