Ahoj Wabi!   předmluva ke zpěvníku Dlouhá cesta (Konvoj) 1995
Pavel Jelínek

Tak jsme se Sašou a Mikim posbírali Tvoje nejznámější písničky a nechali udělat zpěvník. Jeden Ti s tímhle psaním posílám, ale nevím, jestli si na poště s takovou podivnou adresou, co na Tebe teď mám, poradí. No uznej sám - Jiří Wabi Ryvola, trampský skladatel, zpěvák a kytarista, Onen svět, číslo popisné neznámé. Napsat Ti však musím, protože vždycky, když se něco dělo, tak jsem Ti zavolal nebo napsal.

Pokaždý, když někdo známý odejde, tak si vzpomenu na to krásný americký úsloví, který říká: „Narodit se je zločin, proto je na to trest smrti." Takže rozsudek bude stejně jednou nad každým z nás vykonán. Nic se nedá dělat, začali kácet v našem lese.

Víš, že edice "Vandr'', kde jsou i Tvoje a Mikiho "Nejlepší ryvolovky", dostala platinovou desku? Ty Tvoje písničky se pořád hrají. Taky Tě všichni, co je mají rádi, pozdravují - Tony, Kid, Stopáci, Příbojáci, naše Karabina a taky Lampa z Kanady. Hlavně však ty tisíce kamarádek a kamaradů, kterým ty písničky něco řekly.

Vzpomínáš někdy na ten svůj život? Na všechny ty krásný chvilky a na ty parádní průšvihy, na vandry, zapadlý hospody a na všechny ty pěkný ženský? To by bylo na dlouhej čtivej román. Jenže plno vzpomínek si člověk vezme s sebou, protože nejsou zveřejnitelné ani in memoriam. A některé jsou prostě neuvěřitelné. Wabi, viš, co se mi na Tobě vždycky moc líbilo? Jak jsi dovedl každýho, kdo Tě otravoval, poslat elegantně někam.

Nevím, jak seš na tom teď s časem, jestli jen tak posedáváš a popíjíš, nebo něco skládáš anebo, nedej Bože, na starý kolena za trest nepracuješ. Kdybys však něco parádního složil, tak to pošli. Ta Tvoje pověstná složka písniček, co tu zůstala, je jaksi uzavřena - nic novího do ní nepřibývá.

Než budu končit, chtěl jsem Ti ještě říct, že tu legrační nemoc "syndrom zapomnětlivosti Wabiho Ryvoly" už má i její objevitel Tony Linhart. Dostáváme ji skoro všichni, i já. V Brně se říká "ten borec s padesátkó na hrbu má betálný vokno".

Musím už končit, to víš. Tady je fofr. Jo. Wabi, jestli tam, kde jsi, se hraje, zpívá, jezdí na čundry a taky vůbec něco pije, když to bude možný a budeš vědět, že už jsem na cestě, tak mi nechej jedno orosený natočit.

Ahoj Čiča, T. 0. Karabina

Úvodní strana