25 let Porty   Zpěvník tramp. písní k 25 výročí Porty 1991
Wabi

Jsou to skoro tři generace lidí, probuzených ke vnímání života kolem sebe prostřednictvím trampské písně. Desítky tisíc lidí volaly během těch dvaceti pěti let svoje "umí", svoje trampské "umí", které jim bylo bezostyšně ukradeno a převedeno někam úplně jinam, tak jak to ostatně v tomto státě bývalo (doufejme, že jenom bývalo) zvykem dlouhá léta.

Porta jako brána vznikla v roce 1967 a je jenom pár jedinců. kteří mají odvahu si tipnout, kolik skupin a lidí bylo na tomto ojedinělém evropském fenoménu (neboť je to fenomén povýtce český a trampský, originální až na půdu a ještě výš) účastno. Dlouhá léta suploval tento báječný výmysl několika nadšenců z Ústí nad Labem hudební výchovu, estetickou výchovu a výchovu jako takovou vůbec. Aniž bych se pouštěl do nějakých filozofických kategoriím, je moje jistota nezvratná - Porta měla celých těch dvacet pět let vysoký morální dopad na naši mládež.

V roce 1968 se k Portě připojila i Česká tábornická unie. A dnes v roce 1991 pomáhá partě nadšenců, aby se vrátila zpět. tam odkud vyšla, do Ústí nad Labem a opět v takovém dresu, který je jí vlastní a ze kterého se nemusí převlékat. Trampové zase mají svůj festival, svoji Portu a nemusí se choulit jako trpěné chudinky někde na periférii Velké Porty v Plzni.

Přeji Portě do dalších let hlavně chytré a mladé lidi, schopné pořadatele a dostatek nových písní, které budou zpívat o tom, o čem sami chtějí.

Úvodní strana